BLIKRADY: KALIBRACJA MONITORA

Kalibracja monitora jest podstawową i cholernie ważną rzeczą w dziedzinie wizualnej. Niestety szukając informacji w internecie w większości trafia się na fotofanatyków, który opisy kalibracji, ich złożoność i właściwe wykonywanie raczej zniechęca początkującego czy średnio zaawansowanego fotografa. Oczywiście ich wpisy są bardzo słuszne jednak przydadzą się dopiero gdy będziecie mieli konkretny monitor i właściwie przygotowane miejsce do pracy. Postanowiłem podejść do tematu inaczej. Wiem, że nie wszyscy posiadają konkretne ekrany firm Nec czy Eizo.

W kilku punktach opiszę co należy zrobić by uniknąć przykrych rozczarowań przy wydrukach oraz jak ułatwić sobie pracę dzięki kalibracji.

Dla czego należy kalibrować monitor?

Monitory fabrycznie ustawione są do pracy biurowej, czyli świecą w opór, mają podciągnięty kontrast, chłodny balans bieli i zmniejszony zakres tonalny. Wszystko po to by podczas pracy w biurze gdy słońce świeci mocno za oknem dało się pracować w programach tekstowych. Żaden z tych elementów nie pomaga w postprodukcji.

Czy warto kalibrować monitor? Istnieje przeświadczenie, że kalibrować należy wyłącznie monitory wysokiej klasy bo innym to i tak nic nie daje. Guzik prawda, żyjemy w czasach mocno zaawansowanych technologii i nawet monitory w laptopach ze średniej półki (za ok. 3500 zł) nie są tak tragiczne. To samo tyczy się monitorów stacjonarnych. Oczywiście efekt nie będzie tak doskonały jak wymagają tego onanizatorzy sprzętowi jednak da możliwość znacznie wygodniejszej pracy a przede wszystkim skoryguje w znacznym stopniu wydruk z tym co widzimy na monitorze.

Jak kalibrować monitor?

Niezbędne urządzenie to kalibrator. Ja używam i1 Display Pro urządzenie to kosztuje ~900 zł.

i-x-rite-i1display-pro

Po zainstalowaniu oprogramowania należy je zaktualizować aby zwiększyć bazę monitorów. A dalej:

k1

Kliknij 1 później 2.

k2

1. Wybierz rodzaj monitora, zazwyczaj program podpowiada najlepszy wybór. Jeśli nie znajduje musisz wybrać ręcznie, szukaj w specyfikacji opisu o rodzaju matrycy.
2. Punkt bieli D65 to optymalny wybór.
3. Luminancja, między 120 a 160 (120 gdy pracujesz w stałym, średnio oświetlonym pomieszczeniu, 160 dla laptopa, z którym podróżujesz).
Resztę parametrów pozostawiamy bez zmian. Kliknij strzałkę NEXT

k3

1. Pozostaw Bradford (default)
2. Dla lepszych monitorów wybierz Version 4
3. Dla lepszych monitorów wybierz Matrix based.
(wybór ustawień dla lepszych monitorów użyty przy gorszych wcale nie polepszy jakość kalibracji a wręcz przeciwnie, pisząc słabsze monitory mam na myśli typowo biurowe o małej rozdzielczości, przestrzeni barw (odwzorowaniu Adobe RGB) jak Iiyama za 500 zł). Kliknij strzałkę NEXT.

k4

1. Tu mamy odwrotną sytuację lepsze monitory nie potrzebują bardzo szczegółowego wzornika, moim zdaniem uniwersalnym jest wybór trybu Medium. Kliknij strzałkę NEXT.

k5

1. Zaznacz opcję automatycznego ustawiania parametrów przez program.
2. Podłącz i1 i kliknij przycisk Start Measurement. (często po podłączeniu i1 program na Windowsie potrafi się „wywrócić”, nie odłączając i1 ponownie uruchom program i powtórz czynności).

i1display-pro_03

Postępuj zgodnie ze wskazówkami, przyłóż i1 do ekranu i dostosuj jasność do wybranego przez siebie poziomu luminancji.

k6

1. Nazwij plik kalibracji.
2. Zapisz go.

k7

Kliknij Before aby zobaczyć jak wyglądał twój ekran przed kalibracją.

k8

Kliknij After aby zobaczyć jak wygląda twój ekran po kalibracji.

k9

Możesz też sprawdzić jakiej jakości jest twój monitor, im mniejsza rozbieżność między RGB tym lepiej.

Jak świeci mój monitor?

Dzięki programowi i urządzeniu i1 możesz też sprawdzić jak świecą konkretne partie twojego monitora. Warto jest wiedzieć która z części świeci słabiej od reszty, dzięki temu wiesz gdzie należy wziąć poprawkę podczas postprodukcji.

k11

Kliknij 1 później 2.

k12

Wybierz opcję 3×3 Grid i kliknij strzałkę NEXT.

k13

Kliknij Start Measurement.

k14

Pojawi się plansza z 9 miejscami. Przyłóż i1 tam gdzie program wskaże ci miejsce jego obrysem i kliknij next.

k15

Po zakończeniu otrzymasz taki oto wykres z informacją o luminacji poszczególnych partii.

Jak często należy kalibrować monitor?

Teoretycznie nie rzadziej jak raz na miesiąc. Jednak wszystko zależy od jakości monitora oraz tego czy jest nowy czy już trochę świeci. Wyświecone monitory rozkalibrują mniej niż taki świeżo wyjęty z pudełka. O ile sam przypadkowo go nie rozkalibrujesz to do podstawowych potrzeb taka kalibracja powinna ci wystarczyć na jakieś 6 miesięcy.

Na co warto zwrócić uwagę po kalibracji?

Przede wszystkim by samemu nie rozkalibrować profilu, nie rozjaśniać, nie zmieniać profili. Jeśli chodzi o system OS X to stworzony profil jest podpięty pod wszystkie aplikacje co do Windowsa jest inaczej. Galeria obrazów systemu Windows nie wykorzystuje stworzonego profilu więc zdjęcia w niej oglądane będą ciemne i kontrastowe bez gładkich przejść tonalnych. Dlatego polecam instalację programu IrfanView. Poniżej przykład widziany przez galerię Windowsa oraz przez Irfana/czyli to jak będzie wyglądał wydrukowany plik.

k16

Tak widzi Windows.

k17

Tak widzi IrfanView.

Jeśli masz pytania lub chciałbyś skalibrować swój monitor pisz do mnie.

 

0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *